Kendinizi düzeltirseniz ve her fırsatta doğru şeyi yaparsanız her şey yolunda gidecektir...( Mavi Mucize )

6 Temmuz 2019 Cumartesi

Sinema: Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi - Çok Yaşlı Doğan ve Gün Geçtikçe Gençleşen Benjamin'in Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

Oyuncular; Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond
Yönetmen; David Fincher
Tür; Dram

Konusu; Hüzünlü bir masal tadında geçen bu film, 1900'lü yıllarda düğme işi yapan bir ailenin çok yaşlı olarak doğan ve gün geçtikçe gençleşerek hayatını sürdürecek olan Benjamin'in hayatını anlatmaktadır. 

ÖzetiBenjamin, normal de ölmeye yakın olan bir insanın hayatsal faktörlerinin bütün eksikliklerini, bozukluklarını yeni doğduğu zaman tanıyacaktır. 80'li yaşlarda bir insanın bedensel özellikleri ile doğan Benjamin, her geçen yıl gençleşecek ve sonunda bir bebek haline geldiğinde bu seferde aklı seksenli yaşlarda olan bir insan olacaktır. Böyle tuhaf bir kaderi olan Benjamin'in bu yaşam mücadelesi sırasında başına gelenler anlatılmaktadır filmde. Hikayeyi Daisy isimli başrol oyuncusu olan kişi, ölmeden önce hastanede geçen son zamanları olarak, çok yaşlı bir şekildeyken günümüz dünyasında kızına anlatmaktadır ve bu sırada film sahnelenmektedir.

Thomas, yani Benjamin'in babası Benjamin doğduğu zaman O'nun bu halini görünce ve annesininde doğum esnasında ölmesi sebebiyle Benjamin'i yaşlılara bakım görevi üstlenmiş bir vakıf evinin kapısının merdivenlerine bırakır.

Benjamin'i burada Qeenie bulur ve O'na tüm hayatı boyunca çok iyi bir şekilde annelik yapacaktır. Benjamin'in bu kötü gözüken bedensel görünümünden etkilenmeden O'nu vakıf içinde kendi çocuğu gibi büyütmeye başlar. Benjamin, büyüdükçe gençleşmektedir ve henüz 7 yaşlarında iken Vakıf evlerindeki yaşlılarla yaşıtmış gibi gözükmektedir. Bu sırada bu vakıf evinde kalan bir yaşlının torunu olan Daisy ile tanışır. Daisy, henüz çocuktur ve Benjamin ile aynı yaşlardadırlar ancak Benjamin, çok yaşlı bir erkek gibi gözükmektedir. 

Bu şekilde Benjamin, zorluklar içinde büyümeye başlar, hayatı tanımaya başlar, bir çok dramatik olaylar yaşanır. Gün geçtikçe gençleşiyor ve çevresindeki herkes tam tersi olarak gün geçtikçe yaşlanıyordur. Hayatı tanımak için Benjamin, yalnız başına gemilerde çalışmak üzere evden de ayrılır. Bu ayrılış sırasında çok şeyler yaşamıştır ve geri döndüğünde O'nu gören ailesi gençliğine şaşırmıştır.

Ailesi olarak gördüğü kişiler ise yaşlanmışlardır. Daisy ise genç bir kız olmuştur. Benjamin, Daisy'e aşık olmuştur ve zamanla Daisy'de O'na aşık olacaktır.

Gün gelmiştir ki Benjamin'i vakıfın önüne bırakarak kaçan babasını Benjamin, son yaşlılık zamanlarında sırtında taşıyarak O'na yardımcı olmuştur. Ve babasının öldükten sonra bütün serveti de Benjamin'e kalmıştır. 

Bu sırada Benjamin'in annesi de ölmüştür ve Benjamin, Daisy ile birlikte olmaya başlamış, trafik kazası geçiren ve artık bale yapmayı bırakan Daisy ile birlikte bir eve taşınmışlardır. Benjamin ve Daisy, evlenmiş artık birlikte yaşıyorlardır. Her şey çok güzel giderken, aynı zamanda Benjamin en iyi yaşlarında iken Daisy, hamile kalır ve bir çocukları olur.  Benjamin, zamanla küçüldüğü için bu çocuğa iyi bir baba olamayacağını düşünerek evden ayrılır ve bütün serveti geride Daisy ve çocuğuna bırakır. Kendisi ise yıllarca başı boş gezerek zamanı geçirmiştir.

Bu sırada Daisy'in kızı Benjamin'in babası olduğunu bilmeden büyümüş, Daisy'in evlendiği başka bir insanı babası sanmıştır. Artık Benjamin iyice küçülmüştür ve bu yüzden hafızasını kaybetmiş bir ergen çocuk haline gelmiştir.

Başı boş şekilde yıkık dökük bir evde yetkililer Benjamin'i bulurlar ve günlüğündeki kayıtlardan Daisy'e ulaşırlar. Sonrasında Daisy'i hatırlamayan Benjamin'e artık Daisy bakacaktır. Benjamin yıllar geçtikçe daha da küçülür ve bir bebek olarak Daisy'in kucağında ölür.

Filmin sonunda da Benjamin'in kızı, yani günlüğü okuyan Caroline anlar ki kendisinin gerçek babası Benjamin'dir. Film hastanedeki Daisy'nin, yani hikayeyi anlatan kişinin ölmesi ile de son bulur.

Son derece hüzünlü ve içerisinde hayat hakkında bir çok öğüt niteliğinde anekdotların bulunduğu, masalsı anlatımı ile dram içinde kalacağınız ve böyle çok yoğun dramatik işlenmiş film senaryolarını sevenlerin kaçırmaması gereken, konusu itibarı ile de kendisini orijinal kılan, oscar ödüllü duygusal dram filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder