Kendinizi düzeltirseniz ve her fırsatta doğru şeyi yaparsanız her şey yolunda gidecektir...( Mavi Mucize )

20 Ocak 2020 Pazartesi

Sinema: Aykut Enişte - İyi Niyetli Bir Adamın Trajikomik ve Romantik Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Aykut Enişte

Oyuncular; Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Ege Kökenli
Yönetmen; Onur Bilgetay
Tür; Romantik, Komedi

Konusu; Film, sıradan bir hayatı olan Aykut isminde oldukça iyi niyetli bir adamın iş yerinin soyulması ile başına gelen trajikomik ve romantik olayları konu almaktadır.

Özeti; Aykut, yakında Nurhan isimli bir kız ile evlenmek üzere ve kendine ait bir iş yeri olan iyi niyetli bir adamdır. O gün cep telefonu üzerine iş yapan dükkanından bir telefon kılıfı çalan hırsızın peşinden giden Aykut, geri geldiğinde bu küçük çaptaki hırsızlığın aslında dükkanını tamamen soymaları için hazırlanmış bir tezgah olduğunu anlayacaktır. İş yerinde çalışan ve yavaş hareket etmesi nedeni ile iş yerinde olmayan çalışanı, soygundan sonra ancak gelebilecek ve Aykut için içinden çıkılmaz zamanlar başlamış olacaktır. Neyse ki iş yerinin sigortası vardır ve sigorta şirketini temsilen, babası tarafından evlenmesi için sürekli zorlanan Gülşah isminde bir kadın gelecektir.

Aykut'un iş yerinde soygun yapıldığı zaman kapının açık olması ihmalini koz olarak kullanan Gülşah, Aykut'un kendisi için ailesine göstermelik sevgili rolü yapmasını isteyecek ve Aykut, sigorta şirketinin raporuna imza atılması için bu oyunu oynamayı kabul edecektir.

Çünkü Aykut'un evleneceği kızın ailesi oldukça agresif ve tamamen maddi çıkarları gözlemektedirler. Aykut'ın biran önce sigorta parasını alıp Nurhan'ı ve ailesini memnun etmesi gerekmektedir.

Bu oyunu oymaya karar veren Aykut, Gülşah'ın ailesinin evindeki yemek davetine katılacak, bu sırada oldukça komik olaylar yaşanacak ve görevini tamamladığını düşünerek evden ayrılacaktır. Ancak olay bununla sınırlı kalmayacak, Aykut'u seven Gülşah'ın ailesinden kendisini soğutmak zorunda da kalacaktır. Bunun için Gülşah ile birlikte planlar yapmaya başlayacaklar ve Aykut, kılıktan kılığa girecektir. Gülşah'ın babasını avdayken yanlışlıkla silahla vurmasına rağmen, annesinin sergisinde bütün eserlerini kırmasına rağmen yine Aykut'u beğenmeye devam edecekler ve işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlayacaktır. Aynı zamanda Aykut'un evleneceği kız olan Nurhan'ın bir halası vardır ve Gülşah'ın ailesinin evinde çalışmaktadır. O sıralarda evde bir soygun yaptığı için Nurhan'ın ailesi de özür dilemek için Gülşah'ın ailesinin yaşadığı evlerine gelmiştir. Ancak bu sırada Aykut'da Gülşah ile sevgili rolü yaptıkları aynı evdedirler ve bir komiklikler karmaşası içinde, yanında nişanlısı varken kız istemek gibi hallerin içine girildiği ortamda, her saniyesinde soğuk terler döken Aykut, bu iştende sıyrılmayı başaracaktır.

Gülşah'ın ailesi ve Nurhan'ın ailesi tüm bu olanlardan habersiz bir şekilde hepside kendi algıladıkları şeyler yüzünden bu buluşmanın olduğunu sanacaklar ve mutlu bir şekilde ayrılacaklardır.

Ancak artık bu yaşananlara dayanamayan Aykut, Gülşah'a isyan etmek için ofisine gidecek ama bu seferde Gülşah'ın ailesi ile kendi doğum günü için bir araya gelmek zorunda kalacaktır.

Aykut, ne yaparsa yapsın Gülşah'ın ailesinden ayrılamadığı gibi bu yaşananlar sırasında da Gülşah ile birbirlerinden hoşlanmaya da başlamışlardır. Yinede aralarındaki bu romantik iletişimi birbirlerine açıklayamayan ikili, son olarak Gülşah'ın ailesinin kendileri için evlilik hazırlığı yaptığı bir sırada gerçekleri onlara açıklamak zorunda kalacaklar ve bu olay sonrasında Gülşah, Aykut'un imzalanmış sigorta raporunu da kendisine verecektir. Ancak Aykut, artık eski Aykut değildir ve Nurhan ile evlenmek istememektedir. Oysaki ertesi gün düğünü vardır ve düğün gecesi Nurhan'ın halası, Aykut'a Gülşah'ın ailesi ile ilgili önemli bir bilgi verecektir ve bu bilgi üzerine Gülşah'ın ailesinin yanında soluğu alan Aykut, tüm bu yaşananların aslında Gülşah'ın babaannesinden kalan miras yüzünden olduğunu öğrenecektir ve bu konudan Gülşah'ın da haberinin olduğunu sanacaktır.

Ancak bu durumdan sadece ailenin babası olan Sadi'nin haberi vardır ve ailenin geri kalanı masumdur. Bu olay üzerine düğün alanına dönen Aykut, Nurhan ile evlenmekten vazgeçecek ve yeniden Gülşah'ın ailesi ile buluşacaktır.

Bu buluşma sonrasında Gülşah'ın masum olduğunu anlayan Aykut, O'nun gönlünü almak isteyecek ancak Gülşah, yurt dışına gitmiştir ve hava limanlarını karıştırdıkları için yetişememişlerdir. 

Bu olay üzerine aradan bir ay geçecek ve evin küçük kızı Sude'nin dans yarışmasına katılan Aykut, yarışmaya Gülşah'ın da geldiğine tanık olacak ve Sude ile birlikte şampiyon oldukları yarışmanın sonrasında Gülşah ile de barışacaklardır. Bu mutlu tablo sonrasında filmde son bulacaktır.

Oldukça iyi niyetli olan Aykut isminde bir adamın yaşadığı birbirinden komik olayların sahnelendiği, nişanlısının yanında kız istemek gibi oldukça eğlenceli anları izleyeceğiniz, BKM yapımı bir Türk romantik komedi filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder