Sana güvenmemi istiyorsan eğer bana karşı dürüst olmalısın... ( Arşiv )

7 Şubat 2020 Cuma

Sinema: Hükümet Kadın - Güneydoğu Anadolu Bölgesinin İlk Kadın Belediye Başkanının Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Hükümet Kadın

Oyuncular; Demet Akbağ, Ercan Kesal, Bülent Çolak
Yönetmen; Sermiyan Midyat
Tür; Dramatik Komedi

Konusu; Film, 1956 yılında Mardin'in Midyat İlçesindeki belediye başkanının ölümü sonrasında yerine eşi Xate hanımın belediye başkanı olması ile gelişen trajikomik ve eğlenceli olayları konu almaktadır.

Özeti; Yıl 1956'dır ve Mardin'in Midyat ilçesinde belediye başkanı olan Aziz Veysel, o dönemlerde ilçeye su getirmek için boru döşenmesi ile ilgilenmektedir. Bu konu Aziz Veysel için çok önemlidir ve araba ile seyahat ettikleri bir gün trafik kazası geçirerek hayatını kaybedecektir. Bu ölüm üzerine Midyat halkı çok üzülmüştür, çünkü herkes başkan Aziz'i çok sevmektedir. 8 çocuğu ve Xate isminde bir eşi olan başkan Aziz ölünce, O'nun yerine başkanlık yapmak için çocukları da dahil olmak üzere bir çok talip çıkacak, bunların arasından Faruk başkan olmak için elinden geleni yapsa da ilçe halkı Aziz Veysel'in eşi Xate hanımı okuma yazma bilmemesine, politikadan anlamamasına rağmen başkan olarak seçeceklerdir ve bir anda Xate hanım, kendisini yeni belediye başkanı olarak bulacaktır.


Bu olay üzerine hemen çalışmalara başlayan Xate hanım, kendi bildiğince ilçede yönetimi sağlamaya çalışacak, bir çok komik ve eğlenceli anlar yaşanacak ancak Xate hanımın en büyük amacı Aziz Veysel'in ilçeye su getirme isteğini gerçekleştirmek olacaktır.

Bunun için boruların döşendiği yerleri kontrol edecek, çalışanların tembelliğini fark edince işe kendisi el atacaktır. Bu sıralarda ilçede aileleri tarafından zorla evlendirilen küçük kızları korumak için herkesten gizli bir evde bu kızları saklayan Xate başkan, kızlarla beraber yerin altından geçecek şekilde boruların döşenmesi işini kendileri yapacaktır ve uzun uğraşlar ve çalışmalar sonucunda boruları döşemeyi başaracaklardır. 

Ve bu sırada Xate hanım, okuma yazmayı da öğrenmiştir. Diğer tarafta ilçe halkından bazıları Xate başkanın görevini tam yapamadığını düşündüğü için O'nu Ankara'ya şikayet etmişlerdir ve bu şikayetler sonucu Ankara'dan bir müfettiş gelmiştir. Ancak gelen müfettiş yolda mahsur kalmış ve yürüyerek ilçeye ulaşmak isterken mayınlı alanlardan geçmiş ve bir mayının üzerine oturarak yaşam mücadelesi vermek zorunda kalmıştır. Bunun üzerine müfettişi bir iş makinesi ile kurtarmayı başaracaklardır ve şikayetler üzerine Xate başkanın işlerini denetleyen müfettiş, başkanı başarılı bulacak ve tam not vererek ilçeden ayrılacaktır.

Sonrasında boruları büyük zahmetler içinde döşemiş olan Xate başkan ve koruduğu kızların öncülüğünde bir açılış ile ilçeye getirilen su için vanayı açacaklar ve Aziz Veysel'in amacı gerçekleşmiş olacaktır.

Artık Xate başkanın çalışmaları ile ilçe günden güne gelişmektedir ve Xate başkanın henüz bir çok yapılması gereken işleri varken 1960 yılı askeri darbesi gerçekleşecektir ve Xate başkanı koltuğundan indireceklerdir. 

Sorgusuz sualsiz işine son verilen başkan bu olaydan bir sene sonra kızını evlendirdiği gün düğün sırasında hayatını kaybedecektir ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin ilk kadın başkanı olarak tarihe adını yazdırmış olacaktır. Böylelikle film son bulur.

Filmden bir sahne repliği...
Dünya senden olmayanlarla hoştur. 
Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur. 
Sadece senin gibiler değil, senden olmayanlarda çok yaşasın ki sen yaşa. 
Hele birde O'nun gözü ile gör şu fani dünyayı. 
Herkes beyaz olsa o zaman beyazı fark edemezsin ki, değil mi?
Veyahutta siyah. 
Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini. 
Beni ben yapan yegane şey benden olmayandır. 
O yoksa sende yoksun. 
Ne anlamın kalır, ne rengin belli olur, nede tadın.

Dönemin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan sorunların birbirinden komik ve eğlenceli olaylarla anlatıldığı, okuma yazma bilmemesine ve politikadan hiç bir şekilde anlamamasına rağmen azim ve iyi niyeti ile ilçe halkı için çalışan bir kadın başkanın canlandırıldığı Türk dramatik komedi filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder