21 Aralık 2019 Cumartesi

Sinema: İyi Bir Dinozor - The Good Dinosaur - Korkularını Yenmeye Çalışan Sevimli Bir Dinozorun Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

İyi Bir Dinozor - The Good Dinosaur

Oyuncular; Raymond Ochoa, Frances McDormand, Jeffrey Wright
Yönetmen; Peter Sohn
Tür; Komedi, Macera, Animasyon

Konusu; Film, dinozorlar çağında yaşayan Arlo isimli bir Apotozor cinsi dinozorun yaşadığı macera dolu olayları konu almaktadır.

Özeti; Filmde, dinozorların yok olmasına neden olan meteor dünyaya çarpmayacak dinozorlar yaşamına devam edecektir. Çiftçilik işi ile uğraşan bir apotozor dinozor cinsi ailesinin 3 tane yumurtası vardır ve bebek beklemektedirler. İki tanesi aynı boyda olan yumurtalardan diğeri oldukça büyüktür ve büyük boyda bir yavru çıkması beklenirken aksine çok daha küçük yavru olan Arlo dünyaya gelecektir. Arlo, bir kız ve bir erkek kardeşine göre ürkek ve korkaktır. Zamanla hepsi büyüyecekler ve çiftliklerinde herkes bir iş ile uğraşacaktır.

Arlo'ya hiç istemediği iş olarak tavukları yemlemek işi düşecektir ancak kendisini sürekli kovalayan tavuklardan çok korkacaktır.

Ailenin adetlerine göre kendini ispatlayan dinozorlar ayak izlerini evlerinin yanındaki ambarın üzerine bırakmaktadırlar ve ailenin diğer bütün üyeleri üzerilerine düşen görevleri yaptığı için ayak izlerini bırakacak ancak Arlo, korkularını yenemediği için henüz ayak izini bırakamayacaktır. Bunun üzerine babası O'nunla özel olarak ilgilenmek isteyecek, korkularını yenmesi için geziye götürecek, öğütler verecek ve ayak izini bırakması için bir fırsat olarak ambarın içindeki mısırları yiyen bir yaratıktan ambarı koruması görevini verecektir. 

Arlo, büyük bir istekle işe başlayacak ancak kısa bir süre sonra, sonrasında Spot ismini vereceği taş devri zamanı insanları görünümünde vahşi bir çocuğun ambarda mısırları yediğine tanık olacaktır ve hazırladıkları ağlara yakalanan vahşi çocuğu gitmesi için serbest bırakacaktır. Ancak Arlo'nun babası bu durumdan rahatsız olacak ve Arlo'yu da yanına alarak Spot'ın izini sürmeye başlayacaklardır. Dağlık ve nehrin olduğu alanda iz sürerken birden fırtına başlayacak ve şiddetli yağmurun nedeni ile taşan nehir oldukça hızlı bir şekilde Arlo'nun babasını alıp götürecek ve öldürecektir.

Bu olayın üzüntüsü ile evine dönen Arlo, işlerine devam etmeye başlayacak ancak kısa bir süre sonra Spot yeniden ambarlarına gelecek ve Spot'ı kovalayan Arlo, Spot ile birlikte nehre düşeceklerdir ve gözlerini açtığında kendisini evinden çok uzakta bir su kenarında bulacaktır.

Bunun üzerine evini bulmaya çalışan Arlo, yolda ayağını bir taşın içine sıkıştıracak ve O'nu bu zor durumdan Spot kurtaracaktır. Aynı zamanda Arlo'ya yiyecek bulan Spot'la, sonrasında arkadaş olmaya başlayacaklar ve birlikte macera dolu olaylar yaşayacaklardır.

Yol üzerinde iken karşılarına uçan vahşi dinozorlar çıkacak, onlara yem olmak üzere iken bir T-Rex ailesi ile tanışacaklar ve onlarla dost olup bir bizon sürüsünde çalışacaklar, bu sırada vahşi raptorlarla mücadele edecekler ve Arlo, bu yaşanan olaylarla korkularının üstesinden gelmeyi öğrenecektir. Sonrasında T-Rex ailesinden ayrılarak evine gitmeye çalışan Arlo ve Spot'un karşısına yine uçan vahşi dinozorlar çıkacak ve Spot'u alıp götüreceklerdir. Bu sırada Arlo, uçurumdan düşerek bayılacak ve rüyasında babasını görecektir. Babasının verdiği öğütlerle kendine gelen Arlo, arkadaşı Spot'ı kurtarmak için vahşi dinozorların yanına gidecek ve onlarla kıyasıya bir mücadele içine girerek arkadaşı Spot'ı kurtarmayı başaracaktır.

Tehlikelerden kurtulup, sonrasında düştükleri şiddetli nehrin içinden çıkmayı başaran Spot ve Arlo, yollarına devam edecekler ancak bu seferde yolda Spot gibi başka insanlarla karşılaşacaklardır ve onlar Spot'ı yanına alacak, yalnız yaşayan Spot için bir aile olacaklardır.

Bu hüzünlü ayrılığın sonunda Arlo'da yoluna devam ederek ailesinin yaşadığı çiftliğe ulaşacak ve annesi ve iki kardeşi ile hasret giderip bu tehlikeli ve macera dolu yolculuktan tek başına ve korkusuzca başa çıkabildiği için ayak izini bırakmaya hak kazanacaktır. Ve film böylelikle son bulacaktır.

Korkularını yenmeyi öğrenen sevimli bir dinozorun bu sırada yaşadığı maceraların sahnelendiği, oldukça eğlenceli ve komik görüntülerin olduğu, beğenerek izleyeceğiniz bir komedi, macera ve animasyon filmidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.